Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vybrat poníka

16. 11. 2008
Pro začínající nejmenší děti se hodí poník s výškou kolem 120 cm, přátelský, vychovaný a dobře přiježděný. Je lepší s klidnější povahou, aby se dítě neodradilo hned zpočátku úlekem nebo pádem při náhodném nechtěném přechodu poníka do rychlejšího pohybu. Takového poníka může dítě více méně samostatně ošetřovat, všude dosáhne, udrží poníkovi nohy při čištění a nemá z něho obavy jako z většího koně. Naopak příliš malý poník neumožní budoucímu jezdci naučit se korektní sed.
Někdy se rodiče rozhodují mezi poníkem a velkým koněm, zvláště rodiče, kteří sami jezdí, ale neměli ještě příležitost práci se sportovními pony vidět. Malé dítě však není schopno s koněm manipulovat ani při ošetřování nebo práci ze země, ani ho korektně vést ze sedla, protože na něho prostě pořádně nedosáhne. Praxe, běžná v zahraničí, kde v jezdeckých centrech jsou poníci pro děti samozřejmostí, se však už prosazuje i u nás. Mnoho stájí, kde by si dříve poníků ani nevšimli, dnes vyniká sportovními úspěchy v pony sportu. 

Inzeráty
Má-li dítě opravdu zájem o jízdu na koni a rodiče se rozhodnou poníka koupit, musí v záplavě inzerátů velmi dobře vybírat. Jenže rozlišit mezi seriózní nabídkou a snahou prodat za každou cenu není jednoduché. Laici se při koupi často neřídí rozumem, ale city a pocity, úplně ideální se jim často zdá případ, kdy dítě a kůň (nejlépe mladý či hříbě) budou vyrůstat spolu a „k obrazu svému.“ To je asi nejhorší kombinace, která může nastat, protože mladý koník potřebuje náležitou výchovu, poté obsednutí a s tím je spojeno nemálo práce. Nezkušené dítě a mladý kůň- to je záruka velkých problémů! Také pořízení hřebce je problematické, už kvůli ustájení či ošetřování, ačkoli dnešní hřebci poníků jsou již nesmírně charakterní. Potíže se spíše vyskytnou u „kříženečků do bytečku“, kde majitel nemá většinou ani ponětí o původu svého nového „šampiona“.
Inzeráty typu:- „Roční hřebeček vhodný pro dítě, budou spolu vyrůstat“,
-„Budoucí plemenný hřebec s mimořádným původem“
-„Kůň do sportu - hucul, talentovaný skokan“,
-„Jedinečná příležitost, extratřída, excelentní původ, excelentní chody, cílený chov, mimořádný exteriér“ 
-„ojedinělá kombinace“ 
-„špičkový zahraniční průkaz původu“
-„prověřený ve sportu“
-„atraktivní strakatý těžší hřebec pro chov drezurních koní“
-„předpokládaná výška do 155 cm, vhodný do pony sportu“ atp.
přinejmenším varují, aby si zájemce dobře prověřil, zda prodávající vůbec má o chovu koní alespoň základní znalosti! 
• jestli by nebyl pro dítko lepší zkušený a klidný desetiletý valach, který vaši ratolest v pořádku donese přes překážky či přiveze z vyjížďky…
• aby u údajného plemeníka zjistil, zda mimořádný neznamená mimo řády všech plemenných knih a hřebeček pak nejen nemůže připouštět, ale nebude mít v průkaze ani uvedeno plemeno, 
• jestli dotyčný hucul skáče i něco jiného než ohradu za lepší travičkou a opravdu bude tím pravým sportovním koněm. Ruku na srdce – kolik skákajících huculů na kolbištích jste již viděli?
• jestli je to skutečně příležitost získat kvalitního koníka nebo jen z neznalosti draze zaplatit běžný průměr. Při koupi je nejlépe mít s sebou veterináře či koňaře znalého věci, který vás včas upozorní na možné problémy. 
• aby kombinace neznamenala domácí směs typu shetland x hucul x teplokrevník x chladnokrevník, samozřejmě bez původu, s rousy imitujícími módního strakatého 
tinkera za sumu odpovídající tinkerovi originálnímu. Inzerát skutečně nelže – jde o „jedinečnou kombinaci“! 
• jestli údajný zahraniční původ splňuje podmínky České republiky, aby poník za mnoho peněz nakonec neskončil jako registrovaný bez původu. 
• jestli má opravdu patřičné výsledky je zjistitelné podle čísla licence ČJF. Možná, že pod pojmem sport vidí prodávající to, že koník jen doběhl stometrový dostih na místní výstavě drobného zvířectva...
• jestli opravdu hřebec bez původu bude ten pravý otec drezurních koní, nad jejichž dlouhými rodokmeny jinde bádají nejlepší chovatelé.
• jestli by pro pony sport nebyl lepší opravdový poník, protože koně doopravdy sportovní licence pony nedostanou. A z předpokládané výšky do 155 cm nakonec bude „maxikůň Fík.“ 

Než se rozhodnete …
Nezávazná návštěva u některého chovatele pomůže získat mnoho informací. Dobrý chovatel může předvést a nechat vyzkoušet na ruce i pod sedlem typického zástupce plemene, aby se začátečník mohl orientovat a získal představu o tom, jakého poníka by mohl mít doma. Zajímavé je navštívit některou speciální výstavu pony, ať už menšího rozsahu nebo přímo celostátní přehlídku. Soutěže pony, zvláště ty na vyšší úrovni obtížnosti nebo v centrech pony sportu, dávají také dobrý obrázek o tom, které typy poníků jsou pro určitý věk dítěte vhodné. 
Před dohodnutou návštěvou by bylo dobré získat reference od nezávislého chovatele, který prodávaného poníka zná, ale nemá na něm osobní zájem, může být ale dosti těžké takového najít. K návštěvě prodávajícího a výběru poníka je rozumné přibrat dalšího zkušeného chovatele pony, který může nezávisle poradit a vyloučit tak evidentní triky prodávajícího, jako je třeba čistokrevný shetland se 120 cm výšky, čistokrevný velš s jednou nebo dvěma generacemi předků nebo úplně bez původu – „ale vypadá tak“, český sportovní pony po plnokrevníkovi bez licence, plemenný hřebec bez licence nebo zcela bez původu. Původ je vždy uveden v Průkazu koně nebo v Potvrzení o původu, opatřeném příslušnými razítky. Pochybnosti může rozptýlit konzultace na příslušném chovatelském svazu. 
Jednou z nejvýznamnějších vlastností u poníka pro děti je charakter. V současném chovu pony je dobrý charakter vyžadovanou normou, ne výjimkou. Pony, který odpovídá standardu plemen, pro která jsou u nás vedeny plemenné knihy, je přátelský, ochotný, ovladatelný, spolupracující. Jakýkoliv extrém v podobě kopání, kousání, neovladatelnosti je hrubou vadou a vylučuje z možnosti zápisu do plemenné knihy. Kupovat takto zkaženého poníka, často pocházejícího z nevhodného křížení, je velkým rizikem a ani v případech nízké ceny se nikdy nevyplatí. Je známé, že už malé hříbě se učí chování od matky, proto ani pokus odchovat od agresivní klisny použitelné hříbě nejspíš nebude úspěšný. 

Vhodný pony
Děti od 8 do 12 let mohou závodit v samostatných kategoriích pony do 120 cm, do 135 cm a do 148 cm, děti do 16 let mají kategorii pony do 148 cm. Poníka je tedy třeba vybírat podle výšky přiměřené ke stáří dítěte. Na první pohled se může jevit výhodné koupit poníka nejvyšší kategorie už malému dítku, aby na něm mohlo delší dobu jezdit na závody. Pokud však bude pomalejší a klidnější, aby ho malé dítě vůbec zvládlo, stejně mu přestane vyhovovat, až trochu povyroste, zlepší si jezdecké dovednosti a zvýší se úroveň konkurence v kategorii starších dětí. 
Pro začátky se dá využít poník v jezdecké škole, u známého chovatele a podobně. Když už se dítěti daří a chce závodit, bude potřebovat poníka vlastního, ať už bude ustájený doma nebo v jezdeckém klubu. Pořizovací náklady na dobrého poníka jsou dnes stejné jako u velkého koně, hříbě lze koupit do 12 - 20 tisíc, rekreačního poníka za 15-30 tisíc, sportujícího poníka s výkonností za 30 tisíc, ale třeba i za částku o nulu vyšší. 
Je tedy vhodné pro začínající dítě pomalejší, hodný poník, pro sport malého dítěte poník spolehlivý, ochotný, s výškou odpovídající výšce dítěte, nejlépe s podílem velšské krve. Od 12 let je nejlepší pony s optimální výškou nad 140 cm, ušlechtilý a ovladatelný, s temperamentem podle jezdecké úrovně dítěte. 
Všechny uvedené typy poníků je možné najít mezi představiteli plemene český sportovní pony.


Zdroj: Časopis Já mám koně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář